Cilj projekta je revitalizacija lokalne zajednice stvaranjem prilika za mlade sa smanjenim mogućnostima da uče vještine potrebne za stvaranje ekološki osviještene zajednice i pokretanje socijalnog poduzetništva.
OSNOVNE INFORMACIJE
Tema: promicanje zaštite okoliša i održivog razvoja
Datum: 01.02.2021. – 01.02.2022.
Lokacija: Samobor, Hrvatska
Broj sudionika: 2
Dob sudionika: 18 – 30 godina
SPECIFIČNI CILJEVI
- Podizanje svijesti mladih o zaštiti okoliša, zdravog načina života i održivog razvoja
- Postizanje kontinuiteta u obrazovanju djece i mladih u području zaštite okoliša i održivog razvoja povezivanjem institucija, razmjenom dobrih praksi u zajedničkim radom
- Podizanje motivacije sudionika da postanu društveno aktivni: uzgoj hrane i interakcija s drugim pojedincima na održavanju zelenila kako bi se zajedničkim aktivnostima stvorile ekološki osviještene zajednice
- Populariziranje agronomije kroz usvajanje odgovarajućih vještina
- Revitalizacija ruralnog kraja
- Poticanje socijalnog poduzetništva
- Promocija programa EU za mlade i vrijednosti Europskih snaga solidarnosti
METODE I AKTIVNOSTI
Ovaj se projekt temelji na metodama neformalnog obrazovanja, koje podržavaju aktivno uključivanje sudionika i usredotočuju se na njihovu samorefleksiju i dokumentiranje ishoda učenja. Takve metode također potiču mlade na odabir vlastitih pristupa i metoda koje im nude fleksibilnost i slobodu u istraživanju njihovih novonastalih interesa.
RADIONICE
Projekt uključuje dvije razine provedbe:
1- Radionice u vrtićima i školama usmjerene na edukaciju sudionika s manje mogućnosti i mladih o zelenim zidovima kao primjerima dobre prakse u promicanju zaštite okoliša, zdravih stilova života i održivog razvoja u njihovom neposrednom okruženju, te o svim elementima koji su im potrebni za stvaranje zelenih zidova – sadnice, materijali i održavanje;
2 – Javne aktivnosti u lokalnoj zajednici: postavljanje probnih zelenih zidova u Centru za mlade Bunker i širenje rezultata projekta građanima. Projekt uključuje organizaciju javne tribine u lokalnom centru za mlade Bunker, otvorenog za građane s predavačima iz područja zaštite okoliša. Do kraja projektnih aktivnosti, volonteri će s djecom i mladima, uz pomoć odgajatelja i učitelja, izradit vodič za izgradnju zelenih zidova, na temelju provedenih aktivnosti i njihovih rezultata, koji će se putem institucija i interneta distribuirati u svrhu promicanja okoliša i održivog razvoja.
UTJECAJ
Sudjelovanjem u projektu, volonteri će potvrditi svoju motivaciju za stjecanjem novih znanja i iskustava i pokazati da njeguju vrijednosti poput solidarnosti. Pritom će im ovo dati bolji uvid u važnost uključivanja, strukturiranog učenja, odgovaranja na potrebe, usredotočenosti na stvarni utjecaj i poduzimanja akcija u lokalnoj zajednici.
Poseban utjecaj na volontere odrazit će se na same ishode učenja, poput razvijanja socijalnih i građanskih vještina, interkulturalizma, osjećaja za poduzimanje inicijative, poduzetništva, jačanja jezičnih kompetencija i učenja.
U pogledu daljnjeg kontinuiranog obrazovanja i profesionalnog razvoja, projekt će sudionicima omogućiti da naprave planove za daljnje obrazovanje, bilo formalno ili neformalno.
Također, sudionici će dobiti jasniju sliku o smjeru u kojem žele razvijati svoju karijeru i steći će više samopouzdanja za traženje novog posla ili pokretanje vlastitog poduzetničkog pothvata.
Kroz samostalni život u novom okruženju, sudionici će razviti osjećaj odgovornosti i vještine u rješavanju nepoznatih situacija i interakciji s različitim ljudima. Istodobno će se razviti vještine prihvaćanja različitih kultura koje će istovremeno biti od koristi lokalnoj zajednici.
Najveće koristi koje će volonteri imati od sudjelovanja u projektu Europskih snaga solidarnosti su samosvijest, sposobnost rada s drugim ljudima, iskušavanje novih stvari, razvijanje znanja i vještina te interkulturalizam i solidarnost.