KAKO JE SVE POČELO
U Pozitivi Samobor smo prošle godine napravili prvi korak k ostvarenju našeg dugogodišnjeg sna.
Od 2011. aktivno provodimo lokalne i međunarodne programe temeljene na metodama neformalne edukacije, a u središtu našeg djelovanja su djeca i mladi. Do sada smo svoje programe provodili na različitim lokacijama, uzimajući u obzir raspoložive mogućnosti i potrebe sudionika. Međutim, dugo smo razvijali viziju pokretanja vlastitog ruralnog edukacijskog centra u kojem ćemo moći promovirati održive prakse i stvoriti čaroban prostor za osobni rast i razvoj najmlađih članova naše zajednice. I ne samo njih, već svih pojedinaca i organizacija koji mogu imati koristi od sudjelovanja u našim programima.
Stoga smo 2020. godine uložili sva svoja organizacijska sredstva u posjed (kuću s okućnicom i poljoprivrednim zemljištem) u Vrhovčaku u okolici Samobora.
Obzirom na teme kojima se Udruga bavi (zaštita okoliša, održivi razvoj, vrtlarenje, zdrava prehrana, aktivan način života i dr.), ruralna sredina i okruženost prirodom bile su temeljne odrednice budućeg prostora. Osim za lokalne, vizija je bila da prostor služi i za međunarodne projekte za mlade (prvenstveno u okviru programa Erasmus+ i Europskih snaga solidarnosti), zbog čega je pokrenut postupak opremanja prostora adekvatnim smještajnim i radnim kapacitetom.
O EKO EDUKACIJSKOJ FARMI
Vrijedne ruke mladog tima Pozitive su 2020. i 2021. poduzele značajne korake za otvorenje eko edukacijske farme Greenville.
Udruga je usmjerila svoje operativne i financijske kapacitete u uređenje 1964 m2 zemljišta s postojećom stambenom zgradom i pomoćnom zgradom za vrt, unutarnjim radnim prostorom i poljoprivrednim zemljištem.
Radovi na uređenju objekta započeli su u srpnju 2020., a sastojali su se od uređenja spavaonica, sanitarnih čvorova, radnog prostora te uređenja okućnice.
Nekretnina trenutno sadrži:
– stambenu zgradu sa smještajem za 21 osobu, unutarnjim radnim prostorom i sanitarnim čvorovima;
– mali voćnjak s ekološki uzgojenim domaćim voćnim sortama;
– povrtnjak s 10 podignutih gredica;
– roštilj i ognjište;
– prostranu livadu za održavanje radionica na otvorenom.
Naša vizija je imanje pretvoriti u eko edukacijsku farmu pod nazivom Greenville, koja će postati poligon za stvaranje mladih ambasadora održivog razvoja.
FINANCIRANJE
Od srpnja 2020. uložili smo organizacijska sredstva i osobnu ušteđevinu u uređenje i opremanje nekretnine (uređenje spavaonica i WC -a, uvođenje održivih izvora energije, uređenje radnih prostora, hortikulturalno uređenje).
U suradnji s Erste zakladom na razini cijele Erste grupe u 2020. godini provodio se program refundiranja kamata plaćenih po kreditima – 0 Interest Loans Programme. On je bio namijenjen neprofitnom sektoru u zemljama u kojima Grupa djeluje, a koji je bio isključen iz programa državne pomoći za ublažavanje posljedica pandemije.
U okviru navedenog programa, Erste banka nam je dala dodatan zajam od kao ulaganje u opremanje eko edukacijske farme.
Više o ostvarenoj suradnji možete pročitati na sljedećoj poveznici.
DOSADAŠNJI PROGRAMI NA FARMI
KREIRANJE I UREĐENJE VRTA
U razdoblju od 28.03. do 03.04. u okviru ERASMUS+ razmjene mladih “Greenland”, Pozitiva Samobor je ugostila 24-ero mladih iz Rumunjske, Makedonije, Turske i Hrvatske. Više o projektu možete pronaći na sljedećoj poveznici.
Glavni cilj ovog projekta bio je povećati znanje sudionika o temama održivog razvoja, zaštite okoliša i aktivnog načina života. Sudionici su kroz set teorijskih i praktičnih aktivnosti izradili vlastiti vrt, koji će služiti kao poligon za daljnju edukaciju djece i mladih o uzgoju vlastitog povrća.
Vrt se sastoji od 10 drvenih uzdgnutih gredica u koje su sudionici posadili različite vrste povrća i začina kao što su rotkvice, zelena salata, krastavci, celer, mrkva, brokula, vlasac, šparoge i dr.
POČETAK PROVEDBE EDUKACIJA
Prvo korištenje vrta kao malog edukacijskog poligona ostvareno je u okviru projekta “Naš zdravi kutak”, koji je financirala Zagrebačka županija. Više o projektu možete pronaći na sljedećoj poveznici.
Udruga je ugostila 19 učenika iz područne škole u Strmcu, koji su kroz interaktivne radionice učili o korisnim svojstvima raznih vrsta povrća, značajkama zdrave prehrane te stjecali praktične vještine sadnje.